bg

„To nawet tak nie boli!” :) Poznajcie prawdziwą historię paintballa.

„To nawet tak nie boli!” :) Poznajcie prawdziwą historię paintballa.

Zastanawialiście się kiedyś skąd się wziął pomysł rozgrywek w paintball? Zadawaliście sobie pytanie dlaczego pistolet do paintballa nazywa się marker? Jeśli tak, tutaj znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania!

Bardzo często, szczególnie od nowych graczy, słyszymy: „Dlaczego ta broń nazywa się marker?” Dziś odpowiemy wam na to pytanie zanurzając się w historii powstania tego sportu.

Sport o nazwie paintball jest stosunkowo młody. Tak naprawdę, pierwsza rozgrywka paintballowa odbyła się 39 lat temu, w czerwcu 1981 roku. Miała ona miejsce w Sutton, New Hampshire i brało w niej udział 12 graczy… Ale o tym później 🙂

Sama idea oddawania strzałów pociskami wypełnionymi farbą z broni (markera) pojawiła się w głowie Charlesa Nelsona, współzałożyciela the Nelson Paint Company, w połowie lat 60-tych dwudziestego wieku.

Charles Nelson opatentował wiele przedmiotów, które leśnicy używali do znakowania drzew w lesie nadających się na wycinkę. Jednym z nich właśnie była broń tryskająca strumieniem farby. Późniejszą kulkę z farbą (znaną jako paintball) stworzono dlatego, że Charles Nelson został poproszony przez Służbę Leśnictwa USA o wymyślenie efektywniejszego sposobu znakowania drzew z odległości. Problem leśnictwa polegał na tym, że drzewa, które miały być oznaczone znajdowały się niejednokrotnie po drugiej stronie strumyków, lub w dużej odległości, a broń tryskająca farbą miała ograniczony zasięg.

Innym sposobem wykorzystania kul z farbą było znakowanie bydła na ranczo. Nelson wynalazł i wyprodukował kulki, które mogły być wystrzeliwane z broni, którą sam nazwał „markerem”. Kulki były produkowane w procesie wstrzykiwania farby do żelatynowej kapsułki, które w tamtych czasach były stosowane do kapsułkowania tabletek dla koni.

Historyczna Gra w Paintball

Ta słynna rozgrywka nie wydarzyła się tak z dnia na dzień. W rzeczywistości, obmyślało ją przy drinku dwóch przyjaciół. Byli to Hayes Noel (broker Wall Street) i Charles Gains (pisarz). To oni wpadli na ten ekscytujący pomysł strzelanki z przyjaciółmi. Lubili dyskutować o sporcie przy kufelku z piwem. Debatowali o tym czy taki miastowy poradziłby sobie w lesie konkurując  z doświadczonym leśnikiem. I tak debatowali kilka lat…

Aż któregoś roku jeden z przyjaciół zobaczył w katalogu farmerskim reklamę broni na kulki z farbą Nel-spot 007. To właśnie Bob Guernsey (właściciel sklepu) spisał zasady pierwszej rozgrywki paintballowej.

Nel-Spot 007
Marker Nel-Spot 007

W maju 1981 roku, w Henniker, New Hampshire, twórcy regulaminu: Bob Gurnsey, Hayes Noel i Charles Gaines dyskutowali o pomyśle pierwszej poważnej rozgrywki. Zakupili broń i zaczęli testowanie jej na człowieku – szczęśliwcem okazał się Shelby Gaines (syn Charlesa), który stwierdził: „To w sumie tak nie boli!”

Zaproszenie na pierwszą rozgrywkę zainteresowało 9 osób (plus 3 założycieli dało drużynę 12 graczy). Nieustraszona dziewiątka zapłaciła po 175$ każdy, aby pokryć koszty sprzętu, jedzenia i męskich trunków.

Nadszedł 27 czerwca 1981 – dzień pierwszej oficjalnej rozgrywki. Dwunastu śmiałków uzbrojonych w markery Nel-spot 007, mapy terenu i okulary ochronne zebrało się w pobliżu domu Charlesa Gainesa. W skład drużyny wchodziło sześciu zapalonych łowców, makler giełdowy, pisarz, chirurg, bokser, inwestor i leśniczy.

Pierwsza rozgrywka odbywała się według scenariusza „Capture the Flag” na polu o powierzchni 320ha (!). Gracze ustanowili cztery bazy flagowe, każda z 12 flagami tego samego koloru – jedna na każdą grającą osobę. Każda stacja miała swojego sędziego zaopatrzonego w gwizdek, który wybrzmiewał co 15 minut (dla miastowych graczy z kiepskimi zdolnościami orientacji w terenie).

Pierwszy z gry odpadł inwestor (Ken Barret), a po wyczerpujących walkach i tysiącach strzałów Ritchie White (leśniczy z New Hampshire) zwyciężył zdobywając jako pierwszy wszystkie flagi !

Od tego momentu rozgrywki paintballowe nabrały międzynarodowego rozgłosu. Jest to obecnie bardzo dynamiczna gałąź sportu – wymaga nie tylko sprawności fizycznej oraz logicznego myślenia, ale również opracowania perfekcyjnej strategii działania. Wszystkie te umiejętności przekładają się później na funkcjonowanie w życiu codziennym i biznesowym.

Nasza arena w Męcinie (Strefa 52) powstała właśnie z pasji do adrenaliny, ekstremalnych emocji i wysokiej jakości zabawy. Tworzymy obecnie unikatowe i jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc do rozgrywek w paintball na mapie południowej Polski. Zmienny charakter aren i ciągły rozwój infrastruktury sprawia, że zadowoleni klienci wracają z powtarzającym się zdaniem na ustach „Ale się tutaj zmieniło!” 🙂 

Paintball nowy sącz, Nowy Sącz paintball, paintball nowosądecki, imprezy integracyjne nowy sącz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *